35-lecie szkoły

35 lat minęło…

35 lat minęło od powstania szkoły w Słupi Wielkiej (pierwsza nazwa to – Zbiorcza Szkoła Gminna  1975-1985, Szkoła Podstawowa 1985-2003, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum od 2003)

Inauguracja uroczystych obchodów jubileuszu miała miejsce już w marcu tego roku, bowiem marzec to ważny miesiąc w historii szkoły, gdyż 18 marca 1977 roku nadana szkole imię gen. J. H. Dąbrowskiego, a 18 marca 1980 roku szkoła otrzymała sztandar. Uroczyste otwarcie szkoły odbyło się 3 listopada 1975 roku i dlatego to właśnie w listopadzie uczczono oficjalnie rocznicę powstania. Najpierw odbyła się msza święta w kościele parafialnym w Koszutach. Następnie zaproszeni goście mogli podziwiać część artystyczną już w szkole. Wszystkich zgromadzonych powitał aktualny dyrektor szkoły pan Stanisław Pyrzyk, który pełni tę funkcję od 2003 roku. Warto wspomnieć, że wśród zaproszonych byli również poprzedni dyrektorzy: Władysław Oleśków (1975-1984), Andrzej Tomaszewski (1984-1987), Maria Ściborska (1987-2003). Wzruszającym momentem było obejrzenie filmu o szkole, który został przygotowany  specjalnie na ten dzień. Najmłodsi uczniowie mogli poznać dzięki temu odległą historią szkoły, od momentu inicjatywy powstania, przez budowę, aż po chwilę obecną. Warto w  tym miejscu wspomnieć, że muru szkoły w Słupi opuściło  1844 absolwentów podstawówki i 168 absolwentów gimnazjum, a obecnie   uczęszcza do niej  291 uczniów z 14 okolicznych miejscowości.

Część artystyczna została przygotowana przez uczniów, nauczycieli, ale przede wszystkim przez absolwentów, którzy chętnie  wrócili, aby wspólnie uczcić ten dzień. Mogliśmy usłyszeć piosenkę w wykonaniu Romki Behnke i jej syna Marka. Zarówno mama  jak i syn ukończyli naszą szkołę. Usłyszeliśmy również piosenkę Rada nie rada wyszła za dziada  wykonaniu absolwentki Magdaleny Filipiak.  Natomiast piosenka Dyrektor Ci wszystko wybaczy  (w wykonaniu Adrianny Szymańskiej) była dedykowana dla wszystkich dyrektorów szkoły. Wszystkich zaskoczyło Jezioro łabędzie w wykonaniu baletnic z klasy VI i baletmistrzów (Wiktora Staszewskiego – absolwenta i ucznia Mateusza Kaźmierczaka). Była to scena łącząca tragizm z komizmem, dlatego na oczach widzów był uśmiech i smutek. Dla uczniów i absolwentów szczególnym momentem było wysłuchanie piosenki Ale to już było w wykonaniu nauczycieli. Można było usłyszeć jeszcze inne muzyczne talenty: uczeń Adam Michalak (trąbka) i absolwent Hubert Rozmiarek (saksofon) zagrali razem Yellow submarine. Na sam koniec części artystycznej mogliśmy usłyszeć piosenkę Czas nas uczy pogody, bowiem jej tytuł mottem przewodnim jubileuszu. Wszyscy zaproszeni goście mogli również zwiedzać szkołę, była oczywiście specjalnie  przygotowana mapa z zaznaczonymi najważniejszymi miejscami (Wystawą dorobku szkoły, Galerią absolwentów, Osią Czasu i salami lekcyjnymi). Na ten dzień została również wydana przez uczniów i nauczycieli Gazetka Jubileuszowa, w której można było przeczytać wywiad z panem Dyrektorem, liczby związane ze szkołą w Słupi, twórczość uczniów, ale równie wypowiedzi przedszkolaków i  ich wizje szkoły w przyszłości. Mamy tylko nadzieję, że nie wszystkie wizje przedszkolaków się sprawdzą…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s